wtorek, 29 września 2015

Zbliżamy linie lotnicze z pasażerami, czyli rezultaty naszych mediacji

Jak już informowaliśmy 9 lipca br. utworzyliśmy podmiot (pierwszy w Polsce) do rozwiązywania sporów pasażerów z liniami lotniczymi na zasadach polubownych. Powołaliśmy pierwszego, niezależnego koncyliatora, czyli eksperta mediującego pomiędzy pasażerem a linią lotniczą w sytuacji nieuznania lub braku rozpatrzenia reklamacji lotniczej.

W ciągu pierwszych tygodni pasażerowie skierowali do naszego koncyliatora 17 wniosków z prośbą o  pozasądowe postępowanie.  Większość reklamacji dotyczyła opóźnionych lotów i zagubionych bagaży. Ponad połowa przeprowadzonych mediacji już zakończyła się zawarciem porozumień. W 90% spraw pasażerom przyznano rekompensaty. Ich wysokość waha się pomiędzy 50 - 400EUR w zależności od rodzaju i okoliczności zdarzenia. W polubownym rozwiązywaniu sporów biorą obecnie aktywny udział cztery linie lotnicze. Co warte podkreślenia, średni czas rozwiązywania sporu wynosi dwa-trzy tygodnie od chwili przekazania wniosku przez pasażera do koncyliatora. Niektóre sprawy zostały rozwiązane w tydzień. Postępowania są darmowe zarówno dla pasażera, jak i linii lotniczej. W przypadku przyznania rekompensaty w 100% jest ona przekazywana na konto bankowe pasażera. 

Cieszymy się, że nasz nowatorski projekt spotkał się z zainteresowaniem zarówno pasażerów, jak i czterech linii lotniczych. Są w nich przedstawiciele linii czarterowych, tzw. tanich przewoźników, jak i liderzy największych światowych aliansów lotniczych. Liczymy, że coraz więcej przewoźników zdecyduje się na pozasądowe rozwiązywanie sporów z pasażerami. A także, że wśród nich znajdą się też polscy przewoźnicy! Przecież prezes każdej linii lotniczej twierdzi, że klient jest najważniejszy. A my dodamy, że klient ma zawsze rację. Zamiast ponosić koszty prawników i postępowań sądowych, rozsądniej jest wydać zaoszczędzone pieniądze na rozwój linii lotniczej i zadowolenie pasażerów. Kto to rozumie i realizuje w praktyce wygra. Reszta pójdzie do ...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Popularne posty

Archiwum Postów